Intymne

10 wzruszających cytatów z „Chłopiec w pasiastej piżamie”

„Chłopiec w pasiastej piżamie” autorstwa John’a Boyne’a jest powieścią wydaną w 2007 r. Opowiada o niesamowitej przyjaźni dwóch chłopców z różnych światów, którzy otoczeni byli toczącą się wojną.

„Chłopiec w pasiastej piżamie” stawia pytania dotyczące równego traktowania, wartości takich jak przyjaźń i miłość oraz ukazuje jak bardzo otaczający świat wpływa na postrzeganie rzeczywistości.

1. Na czym właściwie polega różnica – zastanawiał się [Bruno]. I kto decyduje, którzy ludzie mają nosić pasiaste piżamy, a którzy mundury?

2. Miarą dzieciństwa są dźwięki, zapachy i widoki, dopóki nie nadejdzie mroczna epoka rozsądku.

Zdjęcie 10 cytatów z „Chłopiec w pasiastej piżamie”, które poruszą każde serce #1

3. Dom to nie budynek, ulica czy miasto. Byle cegły i zaprawa to tylko pozór domu, bo przecież naprawdę dom jest tam, gdzie mieszka rodzina, chyba się ze mną zgodzisz?

4. Nikt nie staje się astronomem od samego patrzenia nocą w niebo.

5. W nieprzeniknionym mroku i zgiełku Bruno nadal ściskał dłoń Szmula i pomyślał, że choćby nie wiem co , nie puści jej przenigdy.

6.Recz jasna, zdarzyło się to wszystko dawno temu i nie powtórzy sie już nigdy. Na pewno nie w naszych czasach.

7. Wpatrzony w chłopca, zastanawiał się, czy by go nie zapytać, dlaczego jest taki smutny, ale się powstrzymał, uznawszy, że to chyba niezbyt grzeczne. Smutni ludzie nie zawsze są zadowoleni, kiedy się ich o to pyta, choć niektórzy mówią o tym z własnej woli i zdarza się nieraz, że potem tak o swym nieszczęściu opowiadają miesiącami, w kółko, lecz Bruno doszedł do wniosku, że w tej sytuacji lepiej będzie zachować cierpliwość i o nic nie dopytywać.

Zdjęcie 10 cytatów z „Chłopiec w pasiastej piżamie”, które poruszą każde serce #2

8.

– Jak ja robię błąd, to mnie karzą. – Obstawał przy swoim Bruno, zły, że reguły, które zawsze stosuje się wobec dzieci, najwyraźniej nigdy nie dotyczą dorosłych (choć to właśnie oni je ustalają).

9.

– Polska – powiedział Bruno w zadumie, ważąc słowo. – To nie to, co Niemcy, prawda?
Szmul ściągnął brwi.
– Dlaczego?
– Bo przecież Niemcy to państwo najwspanialsze – odrzekł Bruno, bo mu się przypomniało zdanie, które ojciec w dyskusjach z dziadkiem powtarzał w nieskończoność. – Jesteśmy lepsi.

10.

– Znalazłeś coś? – spytał chłopiec.
– Niewiele.
– Nic?
– Znalazłem ciebie – po chwili odpowiedział Bruno.

Wasze komentarze:

Zobacz:

error: Content is protected !!
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker